Geceye damga vuran pozisyon: Eğer bu penaltıysa o 3 defa penaltı

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’un Trio ekibi, Başakşehir – Galatasaray maçındaki hakem kararlarını değerlendirdi.

İşte Deniz Çoban ve Bahattin Duran’ın yorumlarıyla masaya yatırılan Başakşehir – Galatasaray maçının tartışmalı pozisyonları:

10. DAKİKADA GALATASARAY’IN PENALTI BEKLEDİĞİ POZİSYONDA DEVAM KARARI DOĞRU MU?

Deniz Çoban pozisyonla ilgili şöyle konuştu:

 Şurada durmak isterim. Anlatmaya çalıştığım husus bu. Her ne kadar turunculu ayakkabı, topla oynamış olsa da süpürüp beyazlı oyuncuyu düşürmese, daha kontrollü kaysa o topla oynamanın neticesinde top oradan uzaklaşmıyor ve…

Beyazlı oyuncunun ikinci bir hamle şansı var. Beyazlı oyuncuyu düşürdüğü için turunculu oyuncu, bu ikinci şansını kaybediyor. Dolayısıyla avantajını yitiriyor. Bir sonraki hamlesini engelliyor. Benim açımdan bu bir penaltı.Video yardımcı hakem açısından bakınca oyuncunun o topa temasını görüp, hakem ile arasındaki diyalogda da belki hakem dedi ki, ‘Ben gördüm, turunculu oyuncu topla oynadı’ dedi ve o zaman video yardımcı hakemin göstereceği bir şey kalmıyor. Yani diyalogu bilmiyoruz. Diyalog, tahmin ettiğimiz gibiyse zaten video yardımcı hakemlik üzerinden okuyarak hakemliği de bitirdik. Sahada bir hakem varsa bu ihlali tespit edecek. Beyazlı oyuncunun avantajı yitirdiğini, topa gidemediğini görecek ve bu penaltı kararını verecek. Bence bir penaltı kaçmış bu dakikada. Bahattin Duran: Şimdi, önce topla oynayan oyuncu Galatasaraylı Torreira. Bakın Torreira, topla oynadı.

Bahattin Duran: Şu anda… Deniz Çoban’dan benim düşüncem nerede farklılaşıyor? Başakşehirli oyuncu, topla oynayamıyor. Torreira’nın oynadığı top, bileğine ya da kaval kemiğine çarpıyor aslında.

Deniz Çoban: Evet, evet. Aynı fikirdeyiz. Niye ayrılıyoruz burada?

Bahattin Duran: Ayrıldığımız dediğim yani oynamıyor, top ona çarpıyor. O çarpması da bence oynaması anlamına gelmiyor. VAR müdahalesinin olmamasını doğru buluyorum. Baştan kararımı söyleyeyim; bu pozisyona penaltı verilmesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum ben.

18′ Berkay Özcan’ın Torreira’ya yaptığı müdahalede sarı kart doğru mu?

Deniz Çoban: Şahsi fikrim kırmızı. Ama UEFA talimatları gereği hakemin sarı kart göstermesini eleştiremem. 

Bahattin Duran: Sarı kart doğru. Ama kırmızı çıksaydı da anlayışla karşılardım.

47. DAKİKADA GALATASARAY’IN KAZANDIĞI PENALTIDA KARAR DOĞRU MU?

Deniz Çoban: Hocam, yukarıda da bir yanlış ifade kullanmamak için bütün açılarından birkaç defa bu pozisyonu izledim. Arkadan gelen oyuncu, penaltıyı yapacak olan oyuncu… Bu açıdan yavaşça gidelim. Arkadan topa doğru uzanıyor. Belki ayağına küsurat bir temas var.

Deniz Çoban: Ayağını yere basıyor. Ben gördüğümü söylüyorum tabii. Seyircilerimiz farklı düşünebilir. Burada da yere ayağını uzattı, yere basıyor. Kerem düşüyor.  Bu da görebileceğimiz bir yer. Ayağını uzattı. Yere bastı.

Diziyle de bir temas var mı ona da bakalım. Bence bozmuyor Kerem’i. Zaten düşüşü de sanki diz temasını alıp düşmüş gibi. Evet, bakın uzanıyor.  Yere bastı. Oyuncu da düştü.Bahattin Duran: Ba, yere bastıktan sonra sağ ayağıyla da topla oynuyor.

Deniz Çoban: Evet, yere bastıktan sonra sağ ayağıyla da topla oynuyor. Oyuncu, sağ ayağının dışıyla topu dışarıya doğru çekiyor. Ba da orada… Sağ ayağıyla yaptığı herhangi bir ihlal söz konusu değil.

“Eğer bu penaltıysa o 3 defa penaltı.”

Deniz Çoban: Şimdi şöyle söyleyeceğim hocam; ilk izlediğimiz Torreira pozisyonu penaltı mı, değil mi diye tartıştık. Hakem ona penaltı değil dedi ama hakem buna penaltı dedi. Şimdi bir defa ciddi bir standartsızlık var. Eğer bu penaltıysa o 3 defa penaltı. Eğer o penaltı değilse bu hiç penaltı değil. Burada hakemi eleştiriyorum. Hemen ikinci yarının başında bunu çalınca acaba hakem, devre arasında o pozisyonu izleyip konsantrasyon kaybı mı yaşadı? O pozisyonu izledi mi içeride bilmiyorum ama ona vermeyip buna verdiği için eleştiriyorum, bir.Deniz Çoban: İki, Merkez Hakem Kurulu’nu hatta daha doğrusu eğitim ekibini eleştirmek istiyorum. Ben, 25 yıllık bir eğitimci olarak eğitimcilerin… Herkes, her şeyi bilebilir. Çok iyi bir makine mühendisidir; makinenin nasıl işlediğini bilir, arızanın nerede olduğunu tespit eder, bulur ama her makine mühendisi, kendisi gibi iyi makine mühendisleri yetiştiremeyebilir. Çünkü bir şeyi bilmek başkadır; anlatabilmek, ifade edebilmek başkadır. Bir de sizin ifade ettiklerinizi karşınızdaki topluluk nasıl anlıyor buna da dikkat etmeniz lazım. Karşıdakinin ne anladığı, sizin anlatabildiğiniz kadardır ve karşınızda da 25 kişilik hakem topluluğu homojen bir grup değil. Farklı düşünen, farklı yeteneklere sahip, farklı algılayabilen grup da vardır. O yüzden söyleyeceğiniz her bir cümleyi 40 defa tartıp ondan sonra söylemeniz lazım. Çok kısa zaman önce yapılan seminerde Hugh Dallas ve eğitim ekibi; sürekli basit penaltı istemiyoruz, basit penaltı istemiyoruz, basit penaltı istemiyoruz dediniz bence ve Torreira’nın penaltısı o yüzden kaçtı.

Deniz Çoban: Merkez Hakem Kurulu, eğitimde Icardi’nin Gaziantep maçındaki penaltısını getirmiş ki bence %100 penaltı.

Bahattin Duran: Evet, çok net darbeyi görmüştük.

Deniz Çoban: Ayak havada, çok da net bir darbe var. Temasın küçük olması değildir önemli olan, önemli olan o temastan oyuncunun ne kadar etkilendiğidir. Bazen küçük bir temas; oyuncunun bir sonraki hamlesini etkiler, bozar. Bazen daha kuvvetli bir temas vardır ama oyuncu ayaktadır, sağlam basıyordur etkilemez. Önemli olan ne kadar etkilediğidir.

Deniz Çoban: Siz, o pozisyonu gösterip bu penaltı basit oldu, böyle penaltı istemiyoruz derseniz Torreira’nın penaltısı çalınmaz ama o penaltı da basit diye ifade edilecek bir penaltı değil.

Deniz Çoban: Şimdi hakem, orada kaldı. Basit penaltı vermeyeceğim deyip Torreira’yı atladı. Sonra Torreira’nın penaltısını atladığını fark edip bence burada kolay bir düdük çaldı. Bu, benim için asla bir penaltı değil.

Bahattin Duran: Bitti mi Denizciğim?

Deniz Çoban: Bitti.

Bahattin Duran: Yani Dallas ile ilgili söyleyeceğin başka şeyler var mı?

Deniz Çoban: Yani dediğim gibi ifadelerini seçerken çok titiz davranmıyor. Söylediği bir cümleyi A hakemi başka anlıyor, B hakemi başka anlıyor. Daha da önemlisi benim açımdan yorumlarında bir standart yok. Üçüncü haftada bir yorum yapıp değerlendirdiği bir pozisyona benzer bir pozisyonda altıncı haftada bambaşka bir yorum yapıyor. Bu sefer insanların kafası karışıyor. Üçüncü haftada böyle demişti, altıncı haftada böyle diyor ve Ahmet Hoca’ın bizi izlediğini ve bu notu alacağını düşünüyorum. Her ne kadar demokratik gibi bir ortamda istediklerinizi sorabilirsiniz deseler de hakemlere, hakemler soru sormaya çekiniyorlar eğitim ekibine özellikle Hugh Dallas’a… Bazen beklenmedik tepkiler verdiğini söylüyor hakemler. O yüzden de sormamayı tercih ediyorlar. Aslında orada her şeyin sorulması lazım. Kafaya takılan her ifadenin özgürce… Yani özgür bir ortam yok demiyorum aman yanlış anlaşılmasın. Yani bir soru soruyor, beklemediği bir tepki alıyor Hugh Dallas’tan. Bir başkası bir soru soruyor ve beklemediği bir tepki gelince hakemler de boşveriyorlar sormuyorlar. Öyle bir durum söz konusu.

Bahattin Duran: Ben, bu pozisyona dönecek olursam Ba, ayağını uzatıyor. Burada Ba, Kerem’e iki şekilde bir ihlal yapabilir. Bir, bu yere basan sol ayağıyla Kerem’in sağ ayağının topuğuna basıyor mu? Birinci sorumuz bu. İkinci sorumuz, Kerem’in hemen arkasında olduğu için diz darbesi, Kerem’i düşürüyor mu?

Şimdi burada dikkat edilecek konu; topuğuna temas etmiş olabilir. Temas etmiş olabilir ama yani burada ayakkabısında bir oynama veya herhangi bir şey ile teması gösterebileceğimiz eliimizde çok net bir kanıt yok.

Temas etmiş olabilir ama daha sonra ayağını net bir şekilde yere bastığını düşünüyorum ben de. Yine Ba’nın diz temasının penaltı verilmesi için yeterli olmadığını düşünüyorum. Pozisyon, Bahattin Duran’a göre penaltı değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x