Twitter’da Yılmaz Erdoğan depremi

Yılmaz Erdoğan 50 binden fazla vatandaşımızın hayatını kaybettiği depremlerin ardından yazdığı şiiri Twitter hesabından yayınladı.

Büyük yıkımın yaşandığı Antakya’daki görüntüler üzerine şiirini seslendiren Erdoğan’ın suskunluğunu depremin 50. gününde, doğaya gönderme yaptığı şiirle bozması tepkilere neden oldu.

Yapılan paylaşımlardan bazıları şöyle:

* Depremin olduğu günden beri tam 50 gündür ağzını açıp tek bir kelime bile etmeyip kabuğuna çekilip şiir mi yazdın? Sanata edebiyata asla karşı değilim ama senin gibi samimiyetsiz ve çıkarcılara karşıyım. 50 gün sustuğun gibi şimdi de sus. İnsanların acılarından prim yapmaya çalışma.

* Eksik kalmamak için yazılmış bir şiir. Ayrıca görüntüler olmamış. Buram buram samimiyetsizlik kokuyor. Yılmaz Erdoğan on binlerce insana mezar olmuş topraklar için sanatçı olarak bağırıp çağırıp sesinizi duyurdunuz mu? Avazınız çıktığı kadar zulme “Dur” deseydiniz keşke.

* Uyanmış bana bir şey olmasıncı. Doğayı suçlayıp Muktedire dokunmadan.

* Sanatçı iki ay susmaz, sanatçı aman iki siyasi kelime yazmadan kıyıdan köşeden saçma sapan kelimeleri bir araya getirip arkaya da o buğulu sesini koyup şiir yazmaz! Sanatçı ne senden olur ne de senin gibilerden. Ali Sunal’dan feyz al da belki biraz utanırsın.

* Halkın sanatçısı olma seçeneğini varken her devrin sanatçısı olmayı tercih eden ne yazarsa yazsın ne yaparsa yapsın… Hikaye işler bunlar…

* Sen niye bu kadar acele ettin reis? Marmara depremini bekleseydin?

* Ne güzel, ne kolay değil mi? 2 ay sonra şiir yazmak, okumak, başkalarının acılarından teselli bulmak, başkalarının yandığı ateşleri tasvir etme cürretini bulmak! Keşke üniversitede en sevdiğim yazar, şair, komedyen sen olmasaydın. Sen bu olmasaydın, susmuş, dönmüş, sığ… Keşke..

* 1.5 ay sustun şimdi buğulu sesinle memleketime şiir mi yaptın? Yürü git ya.

* Lisedeyken kanıyorduk sana Mükremin abi, biz büyüdük ve akepelendi dünya, senin delikanlılığın da orada bitti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir